Kelio sąnario kryžminių raiščių plastika – rekonstrukcija (artroskopinė operacija)

Dažniausi pažeidimai
Kelio sąnario raiščių plyšimai dažniausiai įvyksta sportuojant, ypač staiga pasukus kūną į vidų, kai pėda ir blauzda būna fiksuota. Tai dažniausiai įvyksta nusileidus po pašokimo ar staiga keičiant bėgimo kryptį ar čiuožimo kryptį slidinėjant.


Simptomai
Pagrindinis raiščių plyšimo simptomas – skausmas, kuris kartais asocijuojasi net su kaulų lūžiu. Tačiau kartais, pvz., plyšus tik vienam pluoštui, skausmo galima ir nejausti. Dažniausiai po raiščių plyšimo kelio sąnarys patinsta, sutrinka judesiai, sunku ištiesti ir sulenkti koją, skausmingas net stovėjimas. Vėliau pacientai skundžiasi kelio nestabilumu, funkcijos sutrikimu, negalėjimu bėgioti, sportuoti, lėtiniu skausmu, sąnario tinimu po fizinio krūvio, baime vėl patirti traumą.


Gydymas
Gydytojas ortopedas – traumatologas, ištyręs Jūsų atvejį, patars dėl gydymo būtinumo. Jeigu Jūsų šis sužalojimas nevargina ar esate vyresnio amžiaus, gal operacija ir nebūtina. Tokiu atveju gali padėti adaptuota kineziterapija. Tačiau jeigu sportuojate ar gyvenate aktyvų gyvenimą, be operacijos neišsiversite. Gydant šias traumas, svarbi ne tik pati operacija, bet ir laikotarpis tarp traumos ir operacijos, pooperacinė reabilitacija, siekiant atstatyti sąnario funkciją. Svarbi kiekviena detalė, kuri gali nulemti tolimesnį traumą patyrusio žmogaus gyvenimą.

Todėl, gydant šias traumas, ypač reikalingas platesnis požiūris, atsižvelgiant į žmogaus gyvenimo būdą, traumos pobūdį, poreikius, tolimesnio fizinio aktyvumo poreikius ir t. t. – paciento labui šioje srityje bendradarbiauti turi patyrę sporto traumatologijoje medikai: ortopedas – traumatologas, reabilitologas, sporto medicinos gydytojas, kineziterapeutas, bendrosios praktikos gydytojas bei kiti specialistai. Visas gydymo laikotarpis gana ilgas ir užtrunka apie  2-3 mėnesius, tačiau pilna jėga sportuoti galima tiktai pilnai atstačius kelio sąnario judesius ir stabilumą bei prigijus ir subrendus persodintam raiščiui, o tai įvyksta labai individualiai, maždaug tarp 6-12 mėnesių.


Operacija
Pagrindinis operacijos tikslas – atkurti kelio sąnario stabilumą. Operacijos metu į buvusiojo vietą įsodinamas naujas raištis, kuris stabiliai fiksuojamas, panaudojant tirpius ir regeneraciją skatinančius implantus. Artroskopinės kryžminių raiščių rekonstrukcinės operacijos gana sudėtingos, atliekamos, naudojant pačią moderniausią artroskopinę vaizdo įrangą ir specializuotus mikro-instrumentus bei įvairius implantus skirtus raiščių stabiliai fiksacijai.

Operacija dažniausiai atliekama, taikant regioninę, spinalinę nejautras ar įvairias jų kombinacijas. Priklausomai nuo pažeidimo, operacijos trukmė: nuo 50 min. iki 1,5-2 val.
Artroskopinė operacija – tai minimaliai invazyvus chirurginis gydymas, atliekant labai nedidelius maždaug 0,5-1 cm ilgio pjūvius, naudojant artroskopą ir kitą artoskopinę įrangą. Artroskopas – tai nedidelis pieštuko dydžio įrenginys su videokamera.

 

Artroskopinės operacijos pranašumai, lyginant su įprasta atvira operacija:

 • mažesni pjūviai;
 • galimybė geriau ištirti operuojamą sąnarį, tuo pačiu metu išgydyti ir kitus pažeidimus;
 • greitesnis sveikimas;
 • labai patogu užsiėmusiems žmonėms, nes po operacijos namo išleidžiama kitą dieną;
 • nelieka didelių randų.

 


Patarimai po operacijos:

 • apie 2 savaites būtina šaldyti kelio sąnarį;
 • bent kartą per savaitę žaizdą perrišti;
 • po 2 savaičių ištraukiami siūlai;
 • apie 2 mėn. riboti fizinį krūvį;
 • minti operuota koja pradedama jau sekančią dieną po operacijos;
 • po 3-4 sav. pradėti intensyvesnę reabilitaciją, kuri trunka 4-7 savaites, po to tęsiama individuali kineziterapija;
 • pilnas darbingumas grįžta maždaug po 4 mėnesių;
 • sportuoti galima pradėti pilnai atstačius kelio sąnario judesius ir prigijus persodintam raiščiui, tai įvyksta labai individualiai – tarp 6-12 mėnesių;

 

Svarbu
Kiekviena operacija yra individuali, priklauso nuo daugybės faktorių. Apie pooperacinį laikotarpį Jus individualiai pakonsultuos operuojantis gydytojas.

Jeigu dėl pasikartojusios traumos prireikia antrosios operacijos, atkreipkite dėmesį, jog pakartotinė operacija techniškai visada sudėtingesnė, trunka ilgiau nei pirminė, prireikia ilgesnės reabilitacijos.

Operacija atliekama Gijos Klinikų Chirurgijos centre, kuri buvo viena pirmųjų privačių klinikų Lietuvoje, 2001 m. pradėjusi taikyti artroskopines operacijas.

Šią operaciją atlieka: prof. doc. med. m. dr. Rimtautas Gudas, gydytojas ortopedas – traumatologas Gintautas Pocius, gydytojas ortopedas – traumatologas Liudas Bazaras, doc. med. m. dr. Juozas Belickas.