Artroskopinė peties sąnario operacija, esant raumenų sausgyslių plyšimui

Peties sukamųjų sausgyslių plyšimai labai stipriai apriboja peties sąnario judesius, sukelia skausmą, didelį diskomfortą ir apriboja kasdieninę veiklą. Peties sukamųjų sausgyslių plyšimai klasifikuojami pagal pažeidimo gylį, formą ir dydį. Plyšimai, apimantys ne visą sausgyslės storį, vadinami daliniais plyšimais. Plyšimai, apimantys visą sausgyslės storį ir sąnario kapsulę, vadinami viso storio sausgyslės plyšimais.

 

Dažniausi sausgyslių pažeidimai
Daliniai plyšimai, apimantys ne visą sausgyslės storį, ir viso storio plyšimai, apimantys visą sausgyslės storį ir sąnario kapsulę.

 

Simptomai
Apriboti peties sąnario judesiai, skausmas, diskomfortas. Dažniausiai vargina peties sąnario skausmas po traumos arba palaipsniui atsirandantis skausmas peties srityje. Skausmą dažnai sukelia ir fizinis krūvis. Sukamųjų peties sausgyslių visiškam plyšimui būdingas skausmas ramybės metu ir naktį, kuris gali plisti net iki alkūnės sąnario. Ne visiems skausmo stiprumas vienodas, o simptomai priklauso nuo plyšusių sausgyslių skaičiaus ir dydžio. Dažnai pažeisto peties sąnario judesių amplitudė, lyginant su priešingos rankos judesiais, tampa mažesnė.

 

Gydymas
Jei nepadeda neoperacinės priemonės, svarstomas operacinio gydymo būtinumas, ir dažniausiai atliekamos artroskopinės peties sąnario operacijos, kurių metu plyšusios sausgyslės susiuvamos ir pritvirtinamos. Gydymo metodas parenkamas, priklausomai nuo plyšimo dydžio ir plyšusių sausgyslių skaičiaus. Degeneracinio pobūdžio peties sąnario sukamųjų sausgyslių uždegimai ir I bei II tipo ankštumai pradedami gydyti taip pat, kaip ir daliniai jų plyšimai. III stadijos peties ankštumas su sukamųjų peties sausgyslių plyšimais gydomas labai individualiai, priklausomai nuo simptomų, plyšusių sausgyslių dydžio, skaičiaus. Jei neoperacinės šio tipo ankštumo priemonės nepadeda, svarstomas operacinio gydymo būtinumas, ir dažniausiai atliekamos artroskopinės peties sąnario operacijos, kurių metu plyšusios sausgyslės susiuvamos ir pritvirtinamos. Gydymo metodas parenkamas priklausomai nuo plyšimo dydžio ir plyšusių sausgyslių skaičiaus.

 

Operacija
Operacija dažniausiai atliekama, taikant laidinę nejautrą. Priklausomai nuo pažeidimo lygio ir operacijos metu atliekamų koreguojančių veiksmų, operacijos trukmė: nuo 60 min. iki 1,5 val.

 

Peties sąnario artroskopinė operacija – tai minimaliai invazyvus chirurginis gydymas, atliekant labai nedidelius maždaug 0,5 – 1 cm ilgio pjūvius, naudojant artroskopą ir kitą artoskopinę įrangą bei mikro instrumentus. Artroskopas – tai nedidelis pieštuko dydžio įrenginys su videokamera.

 

Artroskopinės operacijos pranašumai, lyginant su įprasta atvira operacija:

 • mažesni pjūviai;
 • galimybė geriau ištirti operuojamą sąnarį;
 • greitesnis sveikimas;
 • labai patogu užsiėmusiems žmonėms, nes po operacijos namo išleidžiama kitą dieną;
 • nelieka didelių randų.

 

Operuotos vietos priežiūra:

 • 2 savaites būtina šaldyti;
 • kas tris dienas žaizdą perrišti;
 • po 2 savaičių ištraukiami siūlai;
 • apie 2-3 mėn. riboti fizinį krūvį;
 • Rankos ir peties sąnario judesiai pradedami maždaug po 6 savaičių;
 • po 3-4 savaičių pradėti reabilitaciją; reabilitacija užtrunka apie 4-6 savaites;
 • pilnas darbingumas grįžta palaipsniui iki 4-6 mėnesių;
 • profesionaliai sportuoti galima maždaug po 6 mėnesių.

 

Svarbu
Kiekviena operacija yra individuali, priklauso nuo daugybės faktorių. Apie pooperacinį laikotarpį Jus individualiai pakonsultuos operuojantis gydytojas.

Operacija atliekama „Gijos Klinikų“ Chirurgijos centre, kuri buvo viena pirmųjų privačių klinikų Lietuvoje, 2001 m. pradėjusi taikyti artroskopines operacijas.