Artroskopinė peties sąnario operacija, esant raktikaulio petinio galo išnirimams

Dažniausia petinio raktikaulio sąnario sužalojimų priežastis – tiesioginė trauma, kai krentama ant peties sąnario, pritraukus ranką. Retesnė priežastis – netiesioginė trauma, kai krentant ant ištiestos rankos smūgio jėga perduodama per ranką į petinį raktikaulio galą. Patyrus traumą, plyšta raktikaulį stabilizuojantys raiščiai.

 

Simptomai
Dažniausiai šią traumą galima lengvai įtarti, pamačius arba sužinojus, kaip įvyko trauma, ir pagal deformaciją pažeistame petyje. Simptomai priklauso nuo pažeidimo apimties. Jei raiščiai patempti ar plyšę tik iš dalies, skauda judesio metu, peties funkcija dažniausiai nebūna sutrikusi arba sutrinka labai nežymiai

Jei raiščiai plyšta visiškai, akivaizdžiai matoma pažeisto peties deformacija, lyginant su sveikąja puse, raktikaulio petinis galas pakyla į viršų arba išsikiša į priekį. Patyrus traumą, juntamas stiprus skausmas, kuris gali varginti ir ramybės būsenoje, miegant naktį, o pažeista vieta jautri, kai liečiama.

 

Gydymas
Kuomet pažeidimas nėra didelis (t. y., raiščiai tik patempti, yra dalinis jų plyšimas arba plyšę ne visi raiščiai) ir raktikaulis yra stabilus, pasveikstama be operacijos. Esant IV ir didesniam išnirimo laipsniui, taikomas operacinis artroskopinis gydymas. Dauguma sėkmingai grįžta į buvusį fizinio aktyvumo lygį, tačiau retais atvejais galimi pakartotini raktikaulio panirimai ar išnirimai.

 

Operacija
Peties sąnario artroskopinė operacija – tai minimaliai invazyvus chirurginis gydymas, atliekant labai nedidelius maždaug 0,5 – 1 cm ilgio pjūvius, naudojant artroskopą ir kitą artoskopinę įrangą bei mikro instrumentus. Artroskopas – tai nedidelis pieštuko dydžio įrenginys su videokamera. Operacija dažniausiai atliekama, taikant laidinę nejautrą. Operacijos metu artroskopiškai fiksuojamas distalinis raktikalio galas. Priklausomai nuo pažeidimo lygio ir operacijos metu atliekamų koreguojančių veiksmų, operacijos trukmė: nuo 60 min iki 1,5 val.

 

Artroskopinės operacijos pranašumai, lyginant su įprasta atvira operacija:

 • mažesni pjūviai;
 • galimybė geriau ištirti operuojamą sąnarį;
 • greitesnis sveikimas;
 • labai patogu užsiėmusiems žmonėms, nes po operacijos namo išleidžiama kitą dieną;
 • nelieka didelių randų.

 

Patarimai po operacijos:

 • 2 savaites būtina šaldyti;
 • kas tris dienas žaizdą perrišti;
 • po 2 savaičių ištraukiami siūlai;
 • apie 2-3 mėn. riboti fizinį krūvį;
 • rankos ir peties sąnario judesiai pradedami maždaug po 6 savaičių;
 • po 3-4 savaičių pradėti reabilitaciją; kuri užtrunka apie 4-6 savaites;
 • pilnas darbingumas grįžta palaipsniui ir gali užtrukti iki 4-6 mėnesių;
 • profesionaliai sportuoti galima maždaug po 6 mėnesių.

 

Išsamiau
Raktikaulio petinis galas jungia raktikaulį su mente. Dažniausia petinio raktikaulio sąnario sužalojimų priežastis – tiesioginė trauma, kai krentama ant peties sąnario, ranką pritraukus, ir petys dėl smūgio jėgos stumiamas į vidų ir į priekį. Retesnė priežastis – netiesioginė trauma, kai krentant ant ištiestos rankos smūgio jėga perduodama per ranką į petinį raktikaulio galą. Patyrus traumą, plyšta raktikaulį stabilizuojantys raiščiai. Priklausomai nuo veikiančios jėgos dydžio, pirmiausia pažeidžiami petiniai raktikaulio raiščiai, o tik vėliau snapiniai raktikaulio raiščiai, t.y., plyšta nebūtinai visi. Jei trauma labai stipri, dažnai kartu ties tvirtinimosi vieta prie raktikaulio plyšta ir trapecinis raumuo bei deltotrapecinė fascija. Raktikaulio petinis galas išnyra 8–10 kartų dažniau vyrams nei moterims.

Pažeidimas klasifikuojamas pagal Rockwood į šešis laipsnius: I tipas –petinio raktikaulio raiščio patempimas; II tipas – petinio raktikaulio raiščio plyšimas, snapinio raktikaulio raiščio patempimas; III tipas – petinio raktikaulio ir snapinio raktikaulio raiščio plyšimas, petinio raktikaulio sąnario išnirimas; IV tipas – pažeidimas kaip ir III tipo petinio raktikaulio raiščio sužeidimo atveju, ir raktikaulio distalinio galo išnirimas atgal; V tipas – pažeidimas kaip ir III tipo petinio raktikaulio raiščio sužeidimo atveju, ir raktikaulio distalinio galo išnirimas į viršų; VI tipas – petinio raktikaulio sąnario išnirimas su dislokacija į apačią.

Patyrus tokią traumą, rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į ortopedą traumatologą, kadangi nuo to priklauso gydymo efektyvumas. Net jei išnirimas akivaizdus, diagnozei nustatyti visuomet atliekamas radiologinis tyrimas, kadangi patyrus tokią traumą gali būti lūžęs ir raktikaulis.

 

Svarbu
Kiekviena operacija yra individuali, priklauso nuo daugybės faktorių. Apie pooperacinį laikotarpį Jus individualiai pakonsultuos operuojantis gydytojas.

Operacija atliekama „Gijos Klinikų“ Chirurgijos centre, kuri buvo viena pirmųjų privačių klinikų Lietuvoje, 2001 m. pradėjusi taikyti artroskopines operacijas.