Artroskopinė kelio sąnario menisko operacija

Dažniausi pažeidimai
Meniskas – tai pusmėnulio formos kremzlinis audinys kelio sąnaryje, atliekantis amortizacinę, stabilizavimo ir kitas svarbias kelio sąnario funkcijas. Kelio sąnaryje yra du meniskai – vidinis ir išorinis. Abu jie yra labai svarbūs. Kelio sąnario meniskai dažniausiai gali būti pažeidžiami, patyrus ūmią traumą arba dėl degeneracinių pakitimų meniskų audinyje. Dėl ūmios traumos meniskai plyšta staiga, dėl didelės sukamosios bei atraminės jėgos, staiga pasukus kelio sąnarį, ypač kai blauzda yra fiksuotoje padėtyje, tai dažniausiai įvyksta kartu su kryžminių raiščių plyšimu. Degeneraciniai meniskų plyšimai yra dažnesni ir įvyksta palaipsniui, kai dėl didelių atraminių krūvių sutrinka menisko audinio dalies kraujotaka ir menisko audinys įplyšta ir pasitaiko dažniau vyresniems žmonėms.

 

Simptomai
Plyšus meniskui gali varginti kelio sąnario patinimai po didesnio fizinio krūvio, bet tai priklauso nuo menisko plyšimo pobūdžio (formos, vietos, dydžio ir t. t.). Esant tam tikroms menisko plyšimo formoms, sąnarys gali pradėti strigti ar net visiškai užsiblokuoti, sutrinka kelio sąnario judesiai – sunku lipti laiptais, pritūpti. Būdinga, kad skausmas lokalizuojasi kelio sąnario tarpo vietoje (vidinėje ar išorinėje, priklausomai nuo plyšusio menisko), skausmas padidėja atliekant sukamuosius kelio sąnario judesius.

Degeneracinių plyšimų atvejais vargina degeneracinio pobūdžio skausmai, sąnarys po fizinio krūvio gali patinti, kartu dažnai nustatomas kelio sąnario uždegimas.

 

Gydymas
Jei meniskas plyšo patyrus traumą ir kelio sąnaryje jis užstrigo, iš karto atliekama artroskopinė kelio sąnario operacija, meniskas susiuvamas arba pašalinama plyšusi dalis.

Operacinio meniskų plyšimo gydymo principas – išsaugoti kiek galima daugiau gyvybingo menisko audinio. Dauguma degeneracinio pobūdžio meniskų plyšimų atvejų gydomi daline ar visiška plyšusios menisko dalies rezekcija (pašalinimu).

 

Operacija
Operacija dažniausiai atliekama, taikant regioninę, vienpusę spinalinę ar kombinuotą nejautras. Priklausomai nuo pažeidimo, operacijos trukmė: nuo 30 min iki 1 val.

Artroskopinė operacija – tai minimaliai invazyvus chirurginis gydymas, atliekant labai nedidelius maždaug 0,5-1 cm ilgio pjūvius, naudojant artroskopą ir kitą artoskopinę įrangą. Artroskopas – tai nedidelis pieštuko dydžio įrenginys su videokamera.

 

Artroskopinės operacijos pranašumai, lyginant su įprasta atvira operacija:

 • mažesni pjūviai;
 • galimybė geriau ištirti operuojamą sąnarį;
 • greitesnis sveikimas;
 • labai patogu užsiėmusiems žmonėms, nes po operacijos namo išleidžiama kitą dieną;
 • nelieka randų.

 

Patarimai po operacijos:

 • 1-2 savaites būtina šaldyti kelio sąnario sritį virš girnelės;
 • kas tris dienas žaizdą perrišti;
 • po 7-10 dienų ištraukiami siūlai;
 • apie 1-2 mėn. riboti fizinį krūvį;
 • minti ir pilnai lankstyti per kelio sąnarį operuota koja reikia iš karto po operacijos;
 • po 2 savaičių pradėti reabilitaciją, kuri trunka apie 3 savaites;
 • pilnas darbingumas grįžta dažniausiai maždaug po 3-5 savaičių;
 • sportuoti galima pradėti maždaug po 4 savaičių, kai pilnai atstatomi kelio sąnario judesiai, kelias nebetinsta ir nebeskauda.

 

Svarbu
Kiekviena operacija yra individuali, priklauso nuo daugybės faktorių. Apie pooperacinį laikotarpį Jus individualiai pakonsultuos operuojantis gydytojas.

Operacija atliekama „Gijos Klinikų“ Chirurgijos centre, kuri buvo viena pirmųjų privačių klinikų Lietuvoje, 2001 m. pradėjusi taikyti artroskopines operacijas.

Šią operaciją atlieka prof. doc. med. m. dr. Rimtautas Gudas.